Kuidas efektiivselt kodus tööd teha

See aasta on toonud endaga kaasa palju muudatusi. Tänu uuele viirusele pidi terve maailm istuma kodus ning muutma oma igapäevast rutiini ja kohanema uutes tingimustes kiiresti. Kodus on olla mõnus aga kõigile ei sobi kodune keskkond töö tegemiseks. Kuna alati leidub midagi, mis on palju huvitavam, kui seda on töötegemine.
Kuna ise olen piki aastaid teinud vabakutselisena tööd, siis panen kirja mõned punktid, mis aitavad kodustes tingimustes töökohustused õigeks ajaks valmis saada. See on kõigile väga erinev ning kindlasti neile kellel on lapsed on kodustöötamine hoopis teine teema.
Mõned nipid, mida võid proovida, kui pead kodus töötama:
- Alusta päeva nii nagu sa läheksid tööle. Kodus on kerge kaua uneriietes hommikukohvi nautida ja internetis surfata. Mugavustsooni sattumine pärsib produktiivsus ja mida kauem sa kohvitassi taga istud ja internetis istud, seda raskem on tööga alustada.
- Loo kodus omale “töökeskkond” Kas köögi- või kirjutuslaua taga ja vaata ,et sul oleks hea valgustus. Proovi töökoht eraldada tsoonidest, kus sa puhkad nagu diivan ja voodi. Hoia oma töökohas puhtust ja pane lauale ainult tööks vajalikud asjad. Ajakirjad, telekapuldid jms millega vabaaega sisustad jäta mujale.
- Sätesta reeglid. Kui sa elad teiste inimestega koos, siis pange paika reeglid, mida võib ja mida ei või töötamise ajal teha. Näiteks muusika mängimine ja sõpradega telefoni rääkimine võiksid jääda töövälisesse aega.
- Korista. Tee oma kodu puhtaks enne, kui sa tööle hakkad. Kui toad on sassis, siis hakkab see sind tööd tehes segama. See aeg mis on mõeldud tööle minekuks võid kasutada hoopis kodu koristamiseks.
- Pane paika päeva plaan. Mis kell sa tööle hakkad ja mis kell lõpetad.Kirjuta üles mida sa tegema pean ja iga ülesande jaoks anna endale kindel aeg. Päevakava aitab sul oma asjadega kiiremini hakkama saada. ja fookust hoida.
- Ära vaata telekat sel ajal, kui sul on tööaeg. Selle asemel kuula näiteks erialaseid Podcaste.
- Ära kasuta sotsiaalmeediat. Kui sul tööks ei ole vaja sotsiaalmeediat kasutada, siis logi nendest välja. Kui sa ei pea telefoniga rääkima vii see teise tuppa, et ei tekiks kiusatust sotsiaalmeedias scrollida.
- Tee pause. Eriti kui su töö on arvuti taga. Kodus olles ei ole sul kolleegiga võimalik rääkida ning vahel võib juhtuda nii, et istutakse liiga kaua arvutiekraani taga. Tee iga tunni tagant 10 min pausi. Käi toas ringi, mediteeri, tee paar jooga harjutust, puhka silmi, joo vett või vaata lihtsalt aknast välja.
- Tee lõuna paus 30min -1 h. Mine õue jalutama või tee trenni. Keset tööpäeva pikema pausi võtmine annab sulle rohkem energiat ja jõudu juurde. Ära unusta lõuna ajal korralikult süüa.
- Ära käi külmkapi vahet. Väga tore on iga 30 minuti tagant vaadata, mida uut on külmkappi imekombel ilmunud. Eriti kui elad üksi, siis võib hakata igav ja igavuse peletamiseks on hea viis söömine. Pidev näksimine ei ole tervislik.
- Ole positiivne. Kui kodustöötamine on sinu jaoks uus ja sulle see olukord väga ei meeldi, siis selle asemel, et leida vigu proovi leida mis on head küljed kodus olemisele ja fokuseeri positiivsetele omadustele.
- Suhtle sõpradega ja perega videokõnede vahendusel, kui ei ole võimalik/ ei tohi kokku saada. Suhtlus teiste inimestega on väga oluline eriti, kui elad üksi ja töötad kodust.