
Milline mindset peab olema looval inimesel
Loovus on oskus, mida saavad kõik inimesed õppida ja arendada. Seda oskust saab arendada kasutades erinevaid loovtehnikaid, kuidas mõtlemist korrastada ning oma aju treenida nägema igapäevaseid olukordi läbi erinevate vaatenurkade, et luua midagi uut.
Vahel on tunne, et osad inimesed on sündinud loovamad, aga võib-olla on see tingitud hoopis nende ellu suhtumisest?
Toon välja mõned punktid, milline mindset on inimesel, kes tahab olla loov.
- Tahe. Kõige olulisem on alati inimese enda tahe midagi õppida ja ära teha. Kui puudub tahe muuta midagi, siis ei muutu elus midagi.
- Positiivne suhtumine – Negatiivsus on üks suurimaid loovuse blokeerijaid. Kuigi paljudes meetodites on vaja leida negatiivsed omadused idee juures, mis on oluline osa loovuse protsessist, aga negatiivset/ kriitilist mõtlemist peab oskama kasutada nii, et see ideed ära ei “hävitaks”. Positiivne inimene otsib võimalust, kuidas midagi lahendada, kui asjad on valesti läinud selle asemel, et kohe alla anda.
- Avatud mõttemaailm. Ilma selleta on keeruline. Peab aru saama, et igal olukorral võib olla mitu lahendust ja arvamust. See, et kellegi arvamus sinu omaga ei ühti, ei tähenda seda, et ta eksib. Avatud mõttemaailmaga inimestega on kergem läbi saada ja nad kogevad elus rohkem, kui inimesed, kelle mõttemaailm ei ole avatud uutele ideedele.
- Uudishimu – Looval inimesel on pidev soov õppida ja kogeda uusi asju, jällegi tuleb olla avatud uutele ideedele ja kohe mitte öelda EI, ilma analüüsimata. Kasuks tuleb käia erinevates kohtades ja suhelda paljude inimestega erinevatest eluvaldkondadest ning uurida kuidas nemad oma probleeme lahendavad ja uusi ideid välja mõtlevad. Loovale inimesele meeldivad uued kogemused. Olgu nendeks uue muusikastiili kuulamine, mõne uue toidu proovimine, reisimine, uus spordi ala jne.
- Ei tunne hirmu läbikukkumise ees- Paljud inimesed kardavad läbikukkuda, neile võib see olla häbi asi, kui midagi ei lähe plaani päraselt. Loov inimene võtab läbi kukkumist, kui õppimist.
- Ei lase teistel ennast maha teha/ enesekindel – Loov inimene võtab teiste poolt öeldud asju, kui õppe tundi. Kui keegi kritiseerib näiteks tema ideed, siis ta suudab seda analüüsida ning vajadusel oma ideed muuta ja paremaks teha, mitte ei solvu ja ei anna alla.
- Oskus näha detaile. Oskus näha detaile enda ümber on oluline. Loov inimene paneb tähele, mis tema ümber toimub.
- Paindlik/ ei anna alla – Kui plaan A ei tööta, siis on olemas plaan B, C, D….. Loov inimene leiab erinevaid viise lõpp eesmärgini jõudmiseks ja teab millal on vaja plaani muuta.
- Ei karda kastist välja astuda – Loovale inimesele ei ole probleem rutiinist “välja astuda “ ja ennast ennast ebamugavasse olukorda panna. Ta julgeb proovida erinevaid viise probleemide lahendamiseks ja ideede loomiseks.
Kõike seda on võimalik praktiseerida.Peab lihtsalt olema rohkem teadlik ise enda käitumismustritest ning tahtma neid muutma. Mida rohkem sa oma mugavus tsoonist välja astud, siis seda kiiremini sa need oskused omandad ning mõne ajapärast on see loomulik osa sinust.